Lekcja biblioteczna - projekt klasy II b TL

Realizację projektu klasa 2b technik logistyk rozpoczęła od wizyty w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach. Uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej historii pisma i książki. W czasie zajęć poznali najważniejsze zabytki literatury polskiej, mogli również z bliska zobaczyć starodruki przechowywane w zbiorach biblioteki.

W drugiej części zajęć uczniowie zwiedzili bibliotekę (między innymi czytelnię, wypożyczalnię, mediatekę), mieli okazję poznać standardy funkcjonowania placówki, rozmawiać z pracownikami oraz poznać zasady udostępniania księgozbioru.
Ostatnim etapem projektu była lekcja wychowawcza poświęcona ulubionym książkom uczniów. Uczestnicy dyskutowali na temat „Najważniejsza książka w moim życiu”. Opowiedzieli o istotnych dla nich pozycjach literackich oraz ich wpływie na sposób patrzenia na świat. Podzieli się również refleksjami po wizycie w bibliotece, opowiedzieli o ulubionych gatunkach literackich i przeczytanych ostatnio książkach. Odwołując się wiedzy zdobytej podczas lekcji bibliotecznej oraz własnych doświadczeń uczniowie podsumowali dyskusję wnioskiem o istotnej roli książki zarówno w funkcjonowaniu zbiorowości (literatura narodowa w historii) oraz w życiu jednostki (wpływ prywatnej lektury na światopogląd człowieka).