Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole

W roku 2018 Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach uczestniczył w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Jego celem jest poprawa czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.  W związku z tym uczniowie Niepublicznego Technikum Zawodowego tworzyli projekty edukacyjne związane z rozwojem naszej biblioteki szkolnej oraz propagowaniem czytelnictwa.

W szkole podjęto współpracę z bibliotekami publicznymi, która obejmuje:

• wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo
• organizację wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli

• realizację szkolnych projektów edukacyjnych z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej
• dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.

W Zespole Szkół ZDZ w Kielcach podjęto ponad czterdzieści działań związanych z propagowaniem czytelnictwa lub z wykorzystaniem zasobów naszej biblioteki. Wiele klas uczestniczyło w lekcjach bibliotecznych, w różnego rodzaju konkursach i prezentacjach, spotkaniach z ludźmi pióra. Młodzież namawiała do czytania swoich ulubionych powieści i odkrywała niezwykły świat, który może otworzyć przed nami książka. Projekt oficjalnie się już zakończył, jednak drzwi bibliotek nadal stoją otworem, a nasza szkoła stale zachęca do czytania.

Najciekawsze sprawozdania ilustrowane galerią zdjęć zostały zamieszczone na naszej stronie. Zapraszamy do lektury!